Program 2022

Program pro ročník 2022 je téměř hotov, ale stále ladíme detaily :) Vraťte se brzy pro aktuálnější informace a nebo nás sledujte na sociálních sítích...

Koncerty

Daniel Benyamin

Daniel Benyamin

indie singer / songwriter / Berlin
danielbenyamin.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Nichi Mlebom

Nichi Mlebom

pseudopopová lo-fi kytarovka / Brno
nichimlebom.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Kvietah

Kvietah

songwriter / Praha
kvietah.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

Jack Rabbit's Palace

Jack Rabbit's Palace

post-country / Brno

pátek / Podloubí

ivy z

ivy z

sad & weird lo-fi pop/slowcore / Veselí nad Moravou
ivyzbo.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

i s tebou

i s tebou

spirituální trap / indýčko / Heaven
istebou.cz/

pátek / Podloubí

Hippie Chippies

Hippie Chippies

country / folk / punk / Mělník
hippiechippies.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Piava

Piava

emo / hardcore / Mělník
piavacalling.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Člověk krve

Člověk krve

poutník a písničkář / Stříbrná Skalice
clovekkrve.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

Fetch!

Fetch!

noise rock / Praha
fetchcz.bandcamp.com/

sobota / Nádvoří

DINYA

DINYA

d.i.y / electronic / hardcore / Praha / Bogotá
dinya.bandcamp.com/

čtvrtek / Podloubí

Rožava

Rožava

crust / hardcore / Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
rozava.bandcamp.com/

čtvrtek / Podloubí

Will Eifell

Will Eifell

písničkář / Ústí nad Labem
willeifell.bandcamp.com/

pátek / Podloubí

Hello Incognito

Hello Incognito

singer / songwriter / Uherské Hradiště
helloincognito.bandcamp.com/

čtvrtek / Podloubí

DJ Do ohně se mnou pojď

DJ Do ohně se mnou pojď

disco / party
bit.ly/3u9XGLC

pátek / Podloubí

DJs Hunny buny & 777

DJs Hunny buny & 777

disco / Praha / Hradec Králové
bit.ly/2N27hwZ

čtvrtek / Podloubí

Diskuse

Zahradničení v metaverzu

Zahradničení v metaverzu

Neodráží se v destrukci planety naše svévole a nespokojenost? Není naše duše jako Otesánek, stále nespokojená, hladová a roztěkaná? K diskusi nás vyzve potulný kazatel Andrew Jones, který se v minulosti již mnohokrát zatoulal i na Meziprostor, a bude nás virtuálně stimulovat tématem Zahradničení a vůbec společenského setkávání v metaverzu.

Znamení neznámeho aneb Příběhy životních proměn

Znamení neznámeho aneb Příběhy životních proměn

Rozhovor o spiritualitě. Hledáme, co nelze nalézt, a ve šťastných chvílích nacházíme, co nelze hledat. Jaké to je, když člověk hledá sám sebe a najde něco daleko víc? Diskuse s Petrem Vizinou nad jeho nedávno vydanou knihou Znamení neznámého.

Unudený spotrebitel

Unudený spotrebitel

Co definuje člověka v postindustriální a postmoderní době? Spotřebuji, tedy jsem? Umíme se ještě pro něco nadchnout nebo obětovat? Je zábava radostná? Diskusí nás provede Daniel Pastirčák.

Tváří tvář válce a ekologické katastrofě

Tváří tvář válce a ekologické katastrofě

Humanitární pracovník Lukasz Firla alias Jumper ve společném rozhovoru se Sašou Flekem proberou roli křesťana tváří tvář válce a ekologické katastrofě.

Kino: Incendios

Kino: Incendios

Ničivé požáry sužují Bolívii a skupina dobrovolných hasičů dělá, co může, aby oheň udržela na uzdě. Nestojí však pouze proti přírodnímu živlu, ale především proti bezohlednému odlesňování. Po promítání následuje debata s režisérem Martinem Trabalíkem. Promítáno v rámci platformy Promítej i ty!

Kino: Ponor

Kino: Ponor

Otužování působí blahodárně nejen na tělo, ale i na duši. Své o tom ví nizozemská potápěčka Kiki, které ponor do studených vod přinesl vysvobození z traumat minulosti a ukázal cestu k vědomějšímu prožívání. Režie: Nays Baghai. Promítáno rámci platformy Promítej i ty!

Art

Vzhůru k hloubkám

Vzhůru k hloubkám

„Viděla jsem svůj život z výšky okolo 14 a pak to jelo naplno. Intenzita je můj kůň a jede rychle, zastavuje se u různých domů, krásných, ublížených lidí a tvoří chaos a zábavu. Pak ale po sinusoidě sjíždí dolů, tam se čas zpomalí, nastává deep rest a uvědomění si předešlé rychlé jízdy, tak začínají vznikat obrazy. Potápím se sama do sebe a hledám konkrétní odpovědi na zmatené otázky. Vracím se do minulosti, vzpomínám na šikany na táborech, na svoji babičku, na trapasy na párty. Tmavé barvy se skládají na sebe, kontrastní fosfory vedle sebe. Jedu do hloubky a když uvidím tvář na kterou si vzpomínám, ale nerozumím ji, tak je obraz hotov. Kolotoč se zase roztáčí a jedu na koni opět vzhůru k výškám.“ Výstava Marie Paterové

Plavat v jezeře

Plavat v jezeře

Autistické leporelo s příchutí francouzského kabaretu v podání studia G. Vydejte se na životní leporelo chlapce, který se touží stát hudbou. Za zvuku francouzského kabaretu a rázných výstřelů SS mužů v zeleném Wolfi přichází na to, v čem skutečně tkví jeho jinakost. Kdo je opravdu divný? On, anebo lidé kolem? Wolfi nevnímá kontexty doby, neumí se dívat lidem do očí, nerozumí jim, ale dokáže vnímat hudbu. Autor: Marek David
Autor: Marek David

Tučňáci na arše

Tučňáci na arše

Kamarádi se přece neopouští, ani když je hezky, ani když prší. Ani když prší a prší a... až je tu potopa! Jenže na Noemovu archu můžou od každého druhu jen dva, a tučňáci jsou tři. Co tučňáci vymyslí, aby obelstili přísnou kontrolu u vstupu, a co zažijí při plavbě a po přistání, se dozvíte v vtipném i poetickém pohádkovém příběhu. Divadlo(nejenom) pro děti od Studia G. Autor: Ulrich Hub

Performance Tomáše Lorence

Performance Tomáše Lorence

Tomáše Lorence Performance Tomáše Lorence Performance Tomáše Lorence Performance Tomáše Lorence Performance Tomáše Lorence Neustálá Performance Tomáše Lorence Intervence Do Všech Prostorů Překvapení I Pro Tomáše Lorence

Kabaret slova

Kabaret slova

Tentokrát v podání Šráji, Dominiky Šindelkové a Úvodu do komparastiky. Je třeba něco dodávat? :)

Mana

Modlitební karavan

Modlitební karavan

Nechcete do kostela, protože je tam zima a divně to tam smrdí? Kostel přijede za námi na Mlejn. Na kolečkách a s občerstvením. A s lidmi, se kterými si dobře pokecáte.

Workshopy

Land art

Land art

Kde jinde zažít land art než na Skalákově mlýně!? Samotný Skalákův mlýn je land artovým uměním par excellence, vedle něhož i Gaudího nebo Hundertwasserovy díla blednou závistí. Mlýn plný skulptur, organických i anorganických materiálů přímo vyzývá ke kreativnímu řádění! Workshopem nás provedou Jaroslav Beliš a Daniel Pastirčák.

Q public (poetický jukebox)

Q public (poetický jukebox)

Pohyblivá soukromá dílna, otevřená téměř všemu a téměř kdykoli. Básník JQr - mj. autor posledního meziprostorového PéeFka - vám bude v průběhu festivalu k dispozici k meditaci nad texty, které byste rádi s někým sdíleli, ale veřejně si třeba netroufáte. Neostýchejte se ho oslovit, vložit mu do ruky vlastní nebo cizí pohádku, báseň, kousek některé z posvátných knih, povídku, manuál nebo třeba jen textovku... Přečte text jen pro vaše uši a nabídne společnou procházku skrze jeho krajinu. JQr je většinou označený písmenem "Q", chodí v sukni a pokud budete přesto tápat, určitě se na něj snadno doptáte. Svět je malý a velký zároveň.

Nahrávací workshop 1. (pro děti i dospělé)

Nahrávací workshop 1. (pro děti i dospělé)

I tento rok jsme pro vás připravili meziprostorovský nahrávací workshop. Do kinosálu opět nainstalujeme mobilní nahrávací studio a setkáme se nad mikrofony, nahrávacím vybavením a hudebními nástroji. První část workshopu věnujeme malinko netradiční hře se zvukem – zaznamenáme různé přírodní ruchy. Zveme děti i dospělé. Workshop i tentokrát připraví hudebník a zvukový designér Vojtěch Veselý

Nahrávací workshop 2.

Nahrávací workshop 2.

Druhá část našeho workshopu je určen pro hudebníky i nehudebníky s chutí zaznamenat svou vlastní píseň, mluvené slovo nebo jakýkoliv jiný zvuk. Vojta si na vás vyhradí čas a vaši píseň na místě zaznamená individuálně, včetně mixu a masteringu. Pokud máte zájem, je potřeba se přihlásit a domluvit se na konkrétním čase:
bit.ly/NahravaciWS

Tisk z linorytu

Tisk z linorytu

Neboj se, přijď, a odnes si domů něco hmatatelného. Udělej linorytem radost sobě anebo někomu jinému. Umění je formou sebevyjádření, a je tu pro všechny. To co je v tobě si nemusíš kupovat, s námi si to můžeš vyrobit sám.

Předfestivalový stavební workshop

Předfestivalový stavební workshop

Ještě před vypuknutím akce jste zváni ke společnému dotvoření našeho Meziprostoru. Na místě bude od úterý 12.7. pojízdný stavební workshop Jana Paclta s cílem podpořit atmosféru místa a zpříjemnit pobyt na festivalu. Bližší info a možnost přihlášení najdete zde:
bit.ly/PredfestivalovyWS

Textilní workshop (nejen) pro děti

Textilní workshop (nejen) pro děti

Na textilním workshopu si děti mohou vyzkoušet vlastní tvorbu textilní hračky či užitkového textilního objektu. Pracovat budou s přírodními materiály, vlákny, vlnou, textiliemi i přírodninami. Děti si tedy odnesou na památku vlastní hračku. Dále bude součástí workshopu i tvorba vyšívaných nášivek, textilních portrétů a háčkovaných předmětů a loutek

Sananga ceremonie

Sananga ceremonie

Na chvíli se ztišit ,odeberat se na klidné místo a zažít propojení s přírodou, sami se sebou a uvidět, co jsme ještě neviděli. Tenhle workshop nám po ránu otevře oči a vyladí duši do nového dne. Znovuzrození skrze pálivý oheň promění v klidnou meditaci. Vyslovme svůj záměr a připravme se na zázraky. Ceremonií provede Fany Fanés.

další workshopy...

další workshopy...

...již brzy

Hosté

Andrew Jones

Andrew Jones

Potulný kazatel, mystik, blogger a nomád na plný úvazek. Pochází z Nového Zélandu, ale už přes dvacet let cestuje se svou rodinou po celém světě. Na svých poutích navštěvují různé komunity a podporují je v jejich úsilí o lepší svět. Andew je taky autorem blogu, kde se zabývá spiritualitou, novými médií a nově vznikající kulturou.
www.tallskinnykiwi.com

Magdalena Šipka

Magdalena Šipka

Básnířka, teoložka, aktivistka, překladatelka a kritická pedagožka. V současnosti se věnuje pedagogice utlačovaných v projektu Futoropolis v neziskové organizaci NaZemi.

Petr Vizina

Petr Vizina

Muž mnoha profesí a obdarování, vášnivý běžec a cyklista. Jako novinář působí v České televizi a rozhlase či v Hospodářských novinách. Jako bubeník hrál či hraje v kapelách Otcovy děti, Traband nebo Šarközi band. Autor knih rozhovorů Stará garda, Znamení neznámého, nově mu letos vyšla kniha Nad očekávání, rozhovory s Krištofem Kinterou.

JQr

JQr

Všestranný umělec, známý mimo jiné jako autor videoklipů (esazlesa, Vypsaná fixa, Kyklos Galaktikos) a dokumentárních filmů nebo duchovní otec a jeden z hlavních tvůrců magazínu Queer (dříve Q) v České televizi. Sám sebe ale vnímá především jako básníka.

Lukasz Jumper Firla

Lukasz Jumper Firla

Jumper pochází ze Slezska. Po mnoho let býval aktivním členem mezinárodní kontra-politické a HC/punkové scény. Mezi jinými vystupoval v kapelách John Ball, Gagarin a Raincoat 34. Od roku 2011 pracuje pro organizaci CPT v Iráckém Kurdistánu. Posledních několik let žije v Bogotě.

Daniel Pastirčák

Daniel Pastirčák

Rodák z Prešova je košatou uměleckou osobností. Je básník, výtvarník a esejista a kazatel Církve bratrské. Svoje verše, prózy a eseje publikoval na přelomu 80. a 90. let v Slovenských pohľadoch a Tvorbe T, později v Romboide a Mostoch. Spolupracuje s rozhlasem i televizí, věnuje se divadlu jako překladatel, autor a scénárista. Současně s literární tvorbou se věnuje i tvorbě výtvarné.

Martin Tománek

Martin Tománek

Martin je člen kolektivu Prázdné trůny, Sdruženy a NaZemi. Věnuje se pedagogice utlačovaných, teologii osvobození a historii českého nenásilí. Je vegan, straight edge a své zkušenosti z aktivismu kombinuje se svou živelnou vírou. V současné době je také vydavatel zinu Sestra.

Studio G

Studio G

Komunita profesionálních umělců, studentů, čerstvých absolventů uměleckých oborů a kulturní nadšenců. Ale hlavně srdcaři z Ostravy (ale i Brna a Prahy), kteří jdou do všeho naplno! Jejich vizí je budovat kulturní scénu, ve které se budou setkávat začínající umělci i profíci, kteří budou společně tvořit bez limitů.

Marie Paterová

Marie Paterová

Marie je studentkou 4. ročníku Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru malby pod vedením Vladimíra Skrepla. Jako střední školu studovala grafický design na umělecko-průmyslové škole v Opavě. Její tvorba se odráží od vlastních zkušeností a mezilidských vztahů.

Jaroslav Beliš

Jaroslav Beliš

Je absolvent oboru keramika na umělecko-průmyslové škole v Košicích. Deset let se v oboru věnoval postiženým dětem a vedl ateliér. Svá díla vystavoval po celém Slovensku,ale i v Kanadě a Itálii. Ilustroval knihy a sbírky básní (např. Daniela Rause a Paula Tourniera…). Jedenáct let se věnuje umění v přírodě, tzv. landartu. Několik vernisáží již v přírodě pro veřejnost realizoval.

Dominika Šindelková

Dominika Šindelková

Vypravěčka a lektorka ze Spolku Storytelling. Zpěvačka a trojnásobná matka. Storytelling považuje za geniální práci k mateřské,při níž může cestovat a objevovat svět alespoň skrze příběhy. Ve všednodenních situacích a lidech, které potkává na pískovišti nevidí stereotyp, ale inspiraci pro své příběhy. Každé vyprávění a workshop je pro Dominiku radostným svátkem, dovolenou, malým únikem z mamasvěta i hledáním ztraceného já. V repertoáru má příběhy pro děti i dospělé. Do školy i do hospody. Povypráví vám mýty i pohádky, ale také příběhy právě vznikající ve spolupráci s publikem. Má ráda trapno, lásku a spravedlnost.

Tomáš Lorenc

Tomáš Lorenc

Výtvarník a přítel meziprostoru. Studoval v Brně na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, nejprve v atelieru Václava Stratila a studia dokončil u profesora Tomáše Rullera, v atelieru performance. Ve své tvorbě rád střídá media jako fotografie, video, kresba či scénografie. Ze všeho nejvíc se cítí permanentním performerem, má blízko k filosofii undergroundu.

Martin Trabalík

Martin Trabalík

Martin Trabalik je český fotograf a kameraman, žijící v Praze. Ve své práci se zabývá sociálními a humanitárními otázkami. V roce 2016 se během uprchlické krize vydal jako dobrovolník na řecký ostrov Lesbos. V Řecku a na Balkáně strávil půl roku a během té doby se začal zajímat o focení. Od té doby pracoval na projektech ve Španělsku, Arménii, Polsku, a nedávno Bangladéši. Martin většinou spolupracuje se španělskou Ariadnou Garciou Chas, se kterou tvoří dokumentární duo Drowned in Venice.

Úvod do komparatistiky

Úvod do komparatistiky

Neoficiální těleso Ústavu české literatury a komparatistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy - Úvod do komparatistiky. Toto zvukové těleso zhudebňuje povinné kurzy a odborné texty či paratexty. Nehledejte poezii na poušti nebo kolem popelnic. Najděte ji s námi v anotacích a sylabech!

Fany Fanés

Fany Fanés

Umělec,spisovatel, písničkář, a taky výrobce rostlinné medicíny sananga.

Šrája

Šrája

Ledenický písničkář, pohybující se hudebně mezi bratry Nedvědy a Sex Pistols. Jeho hudební vzdělání se omezuje na pár akordů, které však hraje láskyplně a s vervou. Nebere si servítky ani vysoké honoráře. Šrája...

Vojtěch Veselý

Vojtěch Veselý

Hudebník a zvukový designér žijící a tvořící v podhůří Malých Karpat. Vojtovu převážně ambientní hudbu můžete zaslechnout třeba v dokumentárních filmech, v audioknihách nebo jako zvukové instalace doplňující prostory expozic. Část své tvorby vydává také online, a to pod pseudonymem De Moi.

MEZiPROSTOR
Setkání mezi nebem a podzemím
14. – 17. 7. 2022
Skalákův mlýn, Meziříčko, CZ